פיברומיאלגיה                                        צור קשר
                                      052-2709300
דר' ורדה קורלשטיין

פיברומיאלגיה תפריט
  
  שיטת  FIBROGYM
  שאלות נפוצות
  סרטונים
  הרצאות וסדנאות

חדשות האתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית

פיברומיאלגיה - הפחתה בכאבים מתחילה בנשימה נכונה/
ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין

הלחץ המתמיד ושגרת היום המטורפת מעמידה לעיתים קרובות את מערכות הגוף שלנו בסכנה מתמדת, כאשר איננו נושמים נכון ויש מחסור בחמצן  ברקמות הגוף הגורם לנזק. כולם יודעים, שנשימה היא הפעולה הבסיסית ביותר החיונית לחיים. אנו שואפים את נשימתנו הראשונה עם יציאתנו לאוויר העולם ומסיימים כאשר אנו נושפים את נשימתנו האחרונה. זאת פעולה אוטומטית אוטונומית ורק לעתים רחוקות אנחנו חושבים על אופן ביצועה. נשימה, מודעת  מייעלת את תהליכי הריפוי העצמי של הגוף .
 

הנשימה בפיברומיאלגיה בקרב חולי פיברומיאלגיה

מרבית  חולי הפיברומיאלגיה, וחולים במחלות כאב כרוניות שונות, אינם נושמים נכון ונשימתם מאוד שטוחה. בשל הכאבים הם עוצרים את נשימתם לפרקי זמן קצרים מבלי להבין את משמעות, וכאשר הם נושמים הם מסגלים לעצמם דפוס נשימה רדוד ולקוי המעמיד את מערכות הגוף בסכנה מתמדת כתוצאה ממחסור בחמצן. נשימה לא נכונה גורמת לנזקים ברקמות הגוף, כאבים כרוניים, מתח שרירי הגורם לכאבי שרירים (דוגמת אזור הכתפיים הגב העליון והסרעפת)  ובנוסף ירידה בריכוז, מתח רב, עייפות וכל אלה גורמים  להחמרת תסמיני הפיברומיאלגיה.

הפיזיולוגיה של הנשימה

בנשימה קיימים שני תהליכים שונים: נשימה חיצונית ונשימה פנימית. בנשימה חיצונית נשאף אויר והדם סופג ממנו את החמצן ובנשיפה יוצא פחמן דו חמצני(פסולת) אל האטמוספרה ,בנשימה פנימית מתייחסת לתחלופת החמצן ופחמן דו חמצני בין תאי הגוף והדם לניצול החמצן ע"י התאים להפקת אנרגיה.

הפקת אנרגיה בתאים מתבצעת במיטוכונדריה(אתר להפקת אנרגיה בתא)  ע"י חמצן החיוני לתאים. בנוכחות חמצן מפורק הגלוקוז אותו אנו צורכים מהמזון ומשתחררת אנרגיה בצורת הנוקלאוטיד   ATP שהוא מטבע האנרגיה של החיים. מספר המיטוכונדריות משתנה מתא לתא ועל כן בתא שריר יהיו יותר מטוכונדריות  הזקוק ליותר אנרגיה לעומת לדוגמא תא עור שאינו זקוק לאנרגיה.

מיעוט אתרים להפקת אנרגיה אצל חולי פיברומיאלגיה 

ממחקרים בספרות הרפואית נמצא שאצל חולי פיברומיאלגיה ישנה כמות מועטה של אתרי מטוכונדריות ליצור אנרגיה בשריר לעומת אדם בריא ולכן גם יכולת הפקת האנרגיה בשריר של חולי פיברומיאלגיה לקויה. מצב זה בא לידי ביטוי בהתכווצות שרירים מוגברת וכאבים אחרי פעילות גןפנית או כל מאמץ הכרוך באנרגיה. מכאן  שהזמן שלוקח לשריר להתכווץ ולהשתחרר ארוך יותר אצל חולה פיברומיאלגיה לעומת אדם בריא.

לנשימה  נכונה אצל חולי פיברומיאלגיה יש תפקיד מרכזי ובסיסי ביותר עוד לפני ביצוע פעילות גופנית ותפקודים יום יומיים. הנשימה הנכונה מסייעת בהפקת האנרגיה להתכווצות ושחרור השריר ובנוסף מפחיתה התסמינים הנלווים של כאבי ראש ,בעיות ריכוז, כאבי שרירים מעי רגיז כאבי גב, היחלשות רצפת האגן ועוד.
 

אז איך נושמים נכון?

כל אחד מאיתנו שומע  לא אחת את העיצה "...תרגע קח נשימה עמוקה ...אולם עצה זאת לא תועיל אם אינכם יודעים לנשום נכון. מרבית האנשים אינם נושמים נכון ונשימתם מאוד שטוחה.נשימה נכונה היא בדיוק ההפך מהדרך  בה רוב האנשים נושמים.

בנשימה נכונה  בשאיפה  בזמן הכנסת אויר: הצלעות מתרחבות לצדדים ולמעלה והבטן מתנפחת ויוצאת החוצה. בנשיפה בזמן הוצאת האויר הצלעות נסגרות ויורדות והבטן מוכנסת פנימה.
זה נראה מוזר אבל זה עניין של תרגול כאשר שואפים הבטן יוצאת החוצה וכשנושפים הבטן נכנסת פנימה.

תירגול הצעד הראשון בדרך לנשימה לנשימה נכונה

קל ונוח יותר להרגיש ולהבין את דרך הנשימה כאשר שוכבים על הגב ומתרגלים את הנשימות.

שיכבו על הגב הניחו את ידכם על הבטן.
קחו שאיפה עמוקה דרך האף מלאו את בית החזה הבטן יוצאת החוצה ובנשיפה הוציאו את כל האוויר  החוצה והבטן נכנסת פנימה.
זמן הנשיפה ארוך מזמן השאיפה.
תרגלו את הנשימה כעשר דקות ביום ניתן להעזר במוסיקה מרגיעה.
עם ההתמדה תחושו הקלה במתח,שיפור בריכוז הפחתה בכאבים,ירידה בעייפות ובעקיפין גם תחזקו  את שרירי הבטן העמוקים.

לקריאת מאמר בנושא הטיפול המוכח להקלת כאבים בפיברומיאלגיה

 
פיברומיאלגיה עם ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין בהעיקר הבריאות
 
שיתוף אתר פיברומיאלגיה

 
שתף חברייך באתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית שתף את חברייך
FacebookTwitter


לפני התחלת  כל פעילות גופנית  יש להתייעץ ברופא. אין המובא באתר זה  מהווה תחליף לייעוץ רפואי  או מקצועי אחר
כל הזכוית שמורת לד"ר ורדה ציזר קורלשטיין  2709300 - 052  varda@fibrogym.co.il
 
לייבסיטי - בניית אתרים