פיברומיאלגיה                                        צור קשר
                                      052-2709300
דר' ורדה קורלשטיין

פיברומיאלגיה תפריט
  
  שיטת  FIBROGYM
  שאלות נפוצות
  סרטונים
  הרצאות וסדנאות

חדשות האתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית

פיברומיאלגיה (Fibromyalgia) הגדרה ואבחון

פיברומיאלגיה -  FMS-  Fibromyalgia  Syndrome - דאבת השרירים, הינה תסמונת כאב כרוני מפושט המערבת את שרירי השלד, מגבילה את התפקוד היומיומי ופוגמת באיכות החיים של החולים בה. שיעור הימצאותה באוכלוסייה 2-5%, והיא עולה ביחס ישר לגיל. שכיחותה פי עשר אצל נשים לעומת גברים.
תסמונת הפיברומיאלגיה אינה מחלה נפשית, כפי שנהוג היה לחשוב בעבר, ומקורה במנגנון ויסות הכאב במוח המרכזי. אצל חולי פיברומיאלגיה חל שיבוש בפענוח תחושת הכאב, וכל גירוי נחווה כמוגבר ומכאיב יותר.
על פי האגודה האמריקאית לריאומטולוגיה 
,1(1990)  אבחנת התסמונת הינה נוכחות של כאב מפושט המערב פלג גוף עליון ותחתון, מעל שלושה חודשים. הימצאות של11  מתוך 18 נקודות כאב, הנבדקות ע"י מישוש ולחיצה באצבע, מהוה  עדות  נוספת באבחון התיסמונת .
פיברומיאלגיה נקודות רגישות דר' ורדה קורלשטיין
בנוסף לבדיקת נקודות הרגישות, מתבססת, לאחרונה2, האבחנה של פיברומיאלגיה על סיפור המטופל ונוכחות כאב ממושך המלווה בתסמינים . לחץ כאן לתסמינים של פיברומיאלגיה.
אבחון פיברומיאלגיה
תסמונת הפיברומיאלגיה אינה מאובחנת בבדיקות מעבדה שגרתיות, לכן עלול האבחון לארוך זמן רב. תוצאות בדיקות המעבדה וההדמיות השונות אותן עובר המטופל, מרביתן תקינות, ולמעשה אינן משקפות את הימצאותה של התסמונת בגוף החולה. קיימת  חשיבות רבה לעריכת  בדיקות מקיפות על מנת לא לפספס מצב קליני אחר הגורם לכאב.

פיברומיאלגיה מאובחנת ומטופלת  בדרך כלל על ידי ריאומטולוגים. עם זאת, היא יכולה להיות מאובחנת על ידי כל רופא המכיר את התסמונת, בין אם מדובר ברופא משפחה, אורתופד או נוירולוג .
1. Wolfe F, Smythe HA, Yunus MB, Bennett RM, Bombardier C, Goldenberg DL et al. The American College of Rheumatology 1990 Criteria for the Classification of Fibromyalgia. Report of the Multicenter Criteria Committee. Arthritis & Rheumatism 1990; 33(2):160-72.
2. Wolfe F, Clauw DJ, Fitzcharles MA, Goldenberg DL, Hauser W, Katz RS et al. Fibromyalgia criteria and severity scales for clinical and epidemiological studies: a modification of the ACR Preliminary Diagnostic Criteria for Fibromyalgia. J Rheumatol 2011; 38(6):1113-22
 
פיברומיאלגיה עם ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין בהעיקר הבריאות
 
שיתוף אתר פיברומיאלגיה

 
שתף חברייך באתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית שתף את חברייך
FacebookTwitter


לפני התחלת  כל פעילות גופנית  יש להתייעץ ברופא. אין המובא באתר זה  מהווה תחליף לייעוץ רפואי  או מקצועי אחר
כל הזכוית שמורת לד"ר ורדה ציזר קורלשטיין  2709300 - 052  varda@fibrogym.co.il
 
לייבסיטי - בניית אתרים