פיברומיאלגיה                                        צור קשר
                                      052-2709300
דר' ורדה קורלשטיין

פיברומיאלגיה תפריט
  
  שיטת  FIBROGYM
  שאלות נפוצות
  סרטונים
  הרצאות וסדנאות

חדשות האתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית

דף הבית >> מאמרים >> פיברומיאלגיה אפשר גם אחרת

פיברומיאלגיה אפשר גם אחרת/ד"ר ורדה קורלשטיין


את בלחץ, את סתם היסטרית...
באיזה בית חולים פסיכיאטרי אושפזת?
למה את ממשיכה להגיע לקופת החולים להטריד? אין לנו מה לעזור לך....
את חולה במחלה של זקנים כמו אמא שלי...
אין מה לעשות את צריכה ללמוד לחיות עם הכאבים

משפטים אלו, מושמעים בפניי בקליניקה, תוך בכי ותיסכול רב  ע"י חלק ממטופליי, חולי הפיברומיאלגיה, אשר בגין אמרות אלה  איבדו אמון במערכת הבריאות. בעשור האחרון המודעות של הרופאים לתסמונת וההכרה בה עלתה אך עם זאת נתקלים המטופלים בגישה שאינה עולה בקנה אחד עם העליה במודעות לפיברומיאלגיה.

קשה להאמין שבישראל 2014 עדיין לא כל מערכת הבריאות מודעת לפיברומיאלגיה ומיחסים אותה למחלת נפש, לא מאמינים שהיא קיימת, מקשרים אותה למחלת זקנה ואומרים לחולה שאין מה לעשות וצריך לחיות עם הכאב. 

 

פיברומיאלגיה אינה מחלת נפש 

לא מכבר הוכח  מחקרית בבדיקתMRI   תפקודי כי הליקוי הוא בוויסות הכאב במוח המרכזי1.
אסור לקבל את הטענה, שאין מה לעשות מכוון ששום טיפול תרופתי אינו עוזר וצריך ללמוד לחיות עם הכאב מכוון שהוכח מחקרית כי פעילות גופנית היא הטיפול הלא תרופתי היעיל ביותר להפחתת כאבים שיפור היכולת התפקודית ואיכות החיים כפי שצויין לאחרונה בנייר עמדה2 של איגוד רופאי המשפחה והראומטולוגים בישראל.
 
מה בסך הכל רוצים חולי הפיברומיאלגיה?
לחוות ימים ללא כאבים, לישון טוב בלילה, להצליח לתפקד בעבודה ובבית,לקבל חיבוק שלא יכאב, לחתוך סלט למשפחה, ללכת לקניות עם בן הזוג, לצאת למגרש המשחקים עם הילדים, להרים בידיים ילדים/ נכדים – פעולות קטנות לאדם בריא אך כל כך משמעותיות עבור חולי פיברומיאלגיה בכדי שירגישו מועילים לעצמם ולסביבתם, אך הם אינם מסוגלים לכל אלה בשל הכאב הרב, העייפות והמגבלה שלהם בתפקוד הגופני.

על חולי הפיברומיאלגיה לעטוף עצמם בסביבה תומכת, מכילה לרבות ראומטולוגים ואנשי מקצוע אשר יכוונו אותם לאור שבקצה המנהרה ויעזרו להם להתמודד עם הכאבים והתסמינים הנלווים כפי שמעידים מטופלים אחרים שלי שעשו זאת.
 

אמפטיה והבנת צרכי המטופל  זאת הדרך בה אני מובילה את המטופלים שלי, לקחת אחריות על גופם ומצבם הבריאותי ובפעם הראשונה להיות אקטיביים וליהנות מהתוצרים של פעילות גופנית, בה מופרשים מרכיבים מוחיים המעכבים כאב כגון: סרטונין אופייטים ועוד. הפרשתם של מרכיבים אלו לקויה3, בדרך כלל,  במחלות שריר ושלד כגון פיברומיאלגיה. זהו חלון הזדמנויות הכולל תרגילים מועטים בעלי השפעה חיובית והרבה מאוד תרגילים המחמירים את הכאבים והתסמינים3. מכאן החשיבות הגדולה להתאמת תוכנית טיפול אישית לחולי פיברומיאלגיה בהתאם למצב הבריאותי והתיפקודי..
 
1.Phillips K & Clauw DJ, Central pain mechanisms in chronic pain states--maybe it is all in their head. Best Pract Res Clin heumatol, 2011; 25:141-54.
2. http://www.wikirefua.org.il בערך אבחון תסמיני פיברומיאלגיה ודרכי טיפול-קווים מנחים 
3. Jo Nijs et all exercise, not to exercise or how to exercise in patients with chronic pain?Applying science practice.Lippincott Williams & wilkins.
 
פיברומיאלגיה עם ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין בהעיקר הבריאות
 
שיתוף אתר פיברומיאלגיה

 
שתף חברייך באתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית שתף את חברייך
FacebookTwitter


לפני התחלת  כל פעילות גופנית  יש להתייעץ ברופא. אין המובא באתר זה  מהווה תחליף לייעוץ רפואי  או מקצועי אחר
כל הזכוית שמורת לד"ר ורדה ציזר קורלשטיין  2709300 - 052  varda@fibrogym.co.il
 
לייבסיטי - בניית אתרים