פיברומיאלגיה                                        צור קשר
                                      052-2709300
דר' ורדה קורלשטיין

פיברומיאלגיה תפריט
  
  שיטת  FIBROGYM
  שאלות נפוצות
  סרטונים
  הרצאות וסדנאות

חדשות האתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית

כאב והשפעותיו על התיפקוד היום יומי /  ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין


הכאב פוגע באיכות החיים ובפעילויות יום-יום. התמודדות עם מצבים שונים של כאב פוגמת ברווחת החיים ומהווה אתגר בפני אנשים רבים הסובלים ממנו בדרגות ומסיבות שונות במהלך חייהם.

גורמי הכאב

תחושת הכאב נקבעת ע"י מכלול גורמים המתווכים ע"י נוירוטרנסמיטרים נוירוהורמונים, כגון: סרוטונין, אנקפאלין, סומטוסין,  נוראדרנלין ועוד.
מחקרים אפידייולוגיים הצביעו על גורמים המשפיעים על סף הכאב : גיל, מין, מחלות נלוות, נטילת תרופות, מחלות זיהומיות ומוצא אתני. לנשים סף רגישות נמוך לכאב לעומת גברים. גורמים כמו רמות גבוהות של חרדה  ודיכאון, דחק ממושך , תמיכה חברתית נמוכה, תפיסת בריאות נמוכה וסימפטומים של כאב קשורים למעבר מכאב אקוטי לכרוני, וייתכן גם לכאב מפושט.

תופעת הכאב הכרוני 

כאב הינו  תופעה מורכבת וסובייקטיבית, המשקפת את רגישותו והרגשתו האישית של האדם. ביטויו  של הכאב מערב בתוכו  מרכיבים תחושתיים, רגשיים ותרבותיים. כאב הנמשך מעבר לזמן המקובל להחלמה ממחלה פציעה, או כאב ממושך מעל לשלושה חודשים הינו כאב כרוני.
הכאב הכרוני גורם לתחלואה משנית הכוללת הפרעות שינה, פגיעה בפיזיולוגיה ובביומכניקה התקינה של הגוף ובעקבות כך נוצרת מוגבלות בתפקוד בתחומים רבים בחיי היום יום.
כאב כרוני מפושט מהווה בעיית בריאות בשל שיעור הימצאות גבוה של  כ – 10% באוכלוסייה בעולם ובישראל . בכל קבוצות הגיל הימצאות כאבים מפושטים כרוניים גבוהה בקרב נשים לעומת גברים, דוגמת פיברומיאלגיה השכיחה פי עשר אצל נשים לעומת גברים, והיא עולה עם הגיל.
לכאב חלק נכבד בירידה בתפקוד הכללי, החברתי, כלכלי ומשפחתי, המתבטאת בהשפעה משמעותית על תפיסת איכות החיים הקשורה לבריאות .

השפעות הכאב 

הכאב מגביר עייפות הפרעות שינה וחוסר תאבון. חולה החווה כאב כרוני ו/או סובל מפיברומיאלגיה נמנע מפעילויות יום יומיות הגורמות ומגבירות לו את הכאב. הימנעות  זו במידה והנה זמנית  מחד הנזק הנגרם ממנה יהיה מזערי, ומאידך במצבים בהם ישנה ירידה משמעותית בפעילות לאורך זמן תהייה התדרדרות משמעותית והחלשות של מערכת השרירים והשלד ועלייה במשקל. היחלשות השרירים תורמת להגברת הכאבים וירידה נוספת בפעילות וכך מעגל קסמים החוזר על עצמו. כל אלו גורמים לירידה בדימוי העצמי ביכולת התפקודית ועשויים להוות  גורמי סיכון משמעתיים למחלות כגון: לחץ דם, סוכרת, היפרליפידמיה ואוסטיאופרוזיס.
הימנעות ממפגשים חברתיים והעדרות מעבודה לימודים מביאה לבדידות חוסר אונים ,פגיעה בדימוי העצמי שעשויים לגרום לדיכאון וחרדה.
ההעדרות מהעבודה הרסנית בכמה היבטים, הקושי הכלכלי יוצר מועקה וככל שהוא קשה יותר ההתדרדרות מהירה יותר .מעגל היחסים במשפחה משתנה ונטל הפרנסה עובר לבני המשפחה האחרים. אי העבודה ונוכחותו של החולה בבית גורמים לעימותים משפחתיים הפוגעים במעמדו במשפחה ואף לעיתים מביא לפירוק המשפחה.

הטיפול בכאב

הערכה מתאימה של המטופל ושל הכאב עשויה להתוות דרך לטיפול רפואי שמטרתו לשפר את איכות החיים ותפקודו של המטופל. פעילות גופנית המותאמת באופן אישי למצבו הבריאותי והתפקודי של המטופל, עשויה להשפיע על רמת הכאב, ולהפחיתו, ומכאן מקומה המרכזי בשיפור היכולת התפקודית ואיכות החיים.
 
פיברומיאלגיה עם ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין בהעיקר הבריאות
 
שיתוף אתר פיברומיאלגיה

 
שתף חברייך באתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית שתף את חברייך
FacebookTwitter


לפני התחלת  כל פעילות גופנית  יש להתייעץ ברופא. אין המובא באתר זה  מהווה תחליף לייעוץ רפואי  או מקצועי אחר
כל הזכוית שמורת לד"ר ורדה ציזר קורלשטיין  2709300 - 052  varda@fibrogym.co.il
 
לייבסיטי - בניית אתרים