פיברומיאלגיה                                        צור קשר
                                      052-2709300
דר' ורדה קורלשטיין

פיברומיאלגיה תפריט
  
  שיטת  FIBROGYM
  שאלות נפוצות
  סרטונים
  הרצאות וסדנאות

חדשות האתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית

אבחון שגוי של פיברומיאלגיה ואירוע מוחי/ד"ר ורדה קורלשטיין

היא הגיעה אלי מירושלים הרחוקה...מלווה בבעלה. ישבה מולי אישה נאה, רהוטה בדיבורה, אומנית מוכשרת במקצועה. סיפרה לי שכבר יותר מחצי שנה היא סובלת מכאבים בחצי גופה השמאלי מכף רגל ועד ראש. הנוירולוגית שבדקה אותה טוענת שהיא בחרדה ואולי יש לה פיברומיאלגיה, על כן, ציידה אותה בנוגדי דיכאון.
אני ממשיכה לתשאל את המטופלת האם הייתה מעורבת בתאונת דרכים? האם חלתה במחלת חום? האם עברה טראומה כל שהיא? ולפתע, בעוד אנו משוחחות היא נזכרת  שלפני קצת יותר מחצי שנה היא התכופפה לשרוך נעליה וללא כל סיבה נראית לעין היא התגלגלה ונחבלה בגופה. היא פנתה למוקד רפואי, גופה צולם ונשלחה לביתה.
כאן נדלקה לי נורא אדומה! הצצתי שוב בפיענוח  CTראש שהיא שלחה לי לפני הפגישה, ובאותיות קטנות היה כתוב :"על מנת למנוע מקרים של האדרה מומלץ לבצע MRI  ראש". סימנתי לה את הכתוב וביקשתי שתחזור לרופאה הנוירולוגית שדיי זלזלה בבקשתה (שהרי היא בחרדה וכנראה יש לה פיברומיאלגיה, אך נתנה לבסוף הפניה ל MRI).
ממצאי ההדמיה  הראו כי היא העברה אירוע מוחי חולף (Transient Ischemic Attack- TIA) .
זהו אירוע חד וחולף של הפרעה נוירולוגית בה מתרחשת חסימה זמנית של זרימת דם למוח. הנפילה שתוארה על ידה, הייתה בעצם האירוע המוחי החולף, והיא סחבה את ספיחיו יותר מחצי שנה. כתוצאה מכך, חוותה כאבים, שאינם קשורים לפיברומיאלגיה  והיא לא לקתה בחרדה כלל.
האבחון והטיפול ב TIA קריטיים, כי התסמינים יכולים עשויים להיות אירועים מקדימים לשבץ מוחי
(CVA- Cerebrovascular accident). שבץ מוחי מתרחש  כאשר זרימת הדם לחלק של המוח נעצרת או על ידי חסימה או קרע של כלי דם. ישנם סימנים חשובים של אירוע מוחי שצריך להיות עירניים ומודעים אליהם ברגע האמת.

פיברומיאלגיה ותסמיני ארוע מוחי

חולי פיברומיאלגיה יכולים לחוות שבץ, בדיוק כמו כולם, ולכן יש חשיבות קריטית להכיר ולזהות את סימני שבץ או TIA בכדי לקבל עזרה וטיפול במהירות רבה יותר. כך תגדל הפרוגנוזה, היות ושבץ ללא טיפול מתאים למשך זמן רב מדי עלול לגרום לנזק מוחי קבוע נכות ואף מוות.
בפיברומיאלגיה לעיתים קרובות יש תסמינים דמויי שבץ. למרות החפיפה בתסמינים, ישנם רמזים שיכולים לעזור לקבוע אם התסמינים קשורים לפיברומיאלגיה או לשבץ. רוב תסמיני השבץ כוללים: חולשה, איבוד  שווי משקל, אובדן ראייה או פגיעה בתודעה. פיברומיאלגיה קשורה בעיקר עם כאב ועייפות.

הסימפטומים של שבץ יכולים להשתנות מאדם לאדם ובהתאם לאזור הפגוע במוח. הסימפטומים מופיעים בדרך כלל באופן פתאומי, גם אם הם לא מאוד חמורים-הם עלולים להחמיר עם הזמן:

קושי בהליכה
סחרחורת וערפול
אובדן איזון ותיאום (יכול לבוא לידי ביטוי גם בנפילה)
קושי בדיבור ובהבנה
איבוד תחושה או שיתוק בפנים, ברגל או בזרוע ( בדרך כלל בצד אחד בלבד של הגוף)
חולשה פתאומית בלתי מוסברת
ראייה מטושטשת או אפלה
כאב ראש פתאומי (במיוחד כאשר מלווה בחילה, הקאות או סחרחורת)

אם את\ה מזהה את אחד התסמינים זה הזמן לקרוא לעזרה ראשונה - כל דקה חשובה!
 
פיברומיאלגיה עם ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין בהעיקר הבריאות
 
שיתוף אתר פיברומיאלגיה

 
שתף חברייך באתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית שתף את חברייך
FacebookTwitter


לפני התחלת  כל פעילות גופנית  יש להתייעץ ברופא. אין המובא באתר זה  מהווה תחליף לייעוץ רפואי  או מקצועי אחר
כל הזכוית שמורת לד"ר ורדה ציזר קורלשטיין  2709300 - 052  varda@fibrogym.co.il
 
לייבסיטי - בניית אתרים