פיברומיאלגיה                                        צור קשר
                                      052-2709300
דר' ורדה קורלשטיין

פיברומיאלגיה תפריט
  
  שיטת  FIBROGYM
  שאלות נפוצות
  סרטונים
  הרצאות וסדנאות

חדשות האתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית

איך נחשפתי לתסמונת הפיברומיאלגיה/ד"ר ורדה קורלשטיין

לכבוד יום המודעות לפיברומיאלגיה 12/5

אוטטו שני עשורים אני חיה ונושמת פיברומיאלגיה .לא איני חולת פיברומיאלגיה, אלא מטפלת במתמודדים עימה. אני מכירה וכואבת את כאבם חששותיהם תסכוליהם מגבלותיהם, חלומותיהם, שהחברה תכיר בהם, וכל יום אני לומדת עוד משהו חדש.


זוהי מחלה שקופה, שאינה נראת בבדיקות מעבדה שיגרתיות, אך היא כואבת ומגבילה, ואינה מבדילה בין דת גזע מין גיל ומצב סוציואקונומי.

פיברומיאלגיה  (Fibromyalgia- Syndrome) FMS- דאבת השרירים, הינה תסמונת כאב כרוני מפושט המערבת את שרירי השלד, מגבילה את התפקוד היומיומי ופוגמת באיכות החיים של החולים בה. שיעור הימצאותה באוכלוסייה 2-5%, והיא עולה ביחס ישר לגיל. שכיחותה פי עשר אצל נשים לעומת גברים.
מקורה במנגנון ויסות הכאב במוח המרכזי. אצל חולי פיברומיאלגיה חל שיבוש בפענוח תחושת הכאב, וכל גירוי נחווה כמוגבר ומכאיב יותר. עד כה הטיפול בה באמצעות תרופות אינו מטבי ואין ההשפעה ממושכת.

רק תנסו לדמיין לעצמכם כאב שיניים ממושך ולא נגמר אבל בכל הגוף!
או אולי תחשבו על שפעת ממושכת ולא נגמרת!


אז היום אני מוצאת לנכון, לספר כיצד הגעתי לייעוד של חיי להקדשת מרצי לטיפול ולהעלאת המודעות לפיברומיאלגיה במסגרת הרצאות בכלל ולטיפול בה באמצעות פעילות גופנית בפרט.

לראשונה נפגשתי במילה "פיברומיאלגיה" במסגרת לימודי  סטטיסטיקה בתואר השני בהם, ניתחנו נתונים על שכיחות המחלה הגורמים לה ועוד.. אך לא היה לי מושג במה מדובר! לימים, כשסיימתי בהצלחה את המחקר הקליני שלי בתואר השני בו בחנתי השפעת תוכנית שיקום לב בקרב חולים 24 שעות אחרי אוטם  על איכות החיים שלהם  וחזרה לעבודה נאמר לי, שהמחקר היה מוצלח למה שלא אערוך מחקר דומה על השפעת  של הפעילות גופנית בקרב חולי פיברומיאלגיה על איכות חייהן?

בדקות הראשונות לא הבנתי במה מדובר ושאלתי כמו רבים אחרים פיברו מה? וענו לי פיברומיאלגיה  דאבת שרירים בעברית..
ואני...פשוט התחלתי לנבור בספרות הרפואית ולגלות מהי תסמונת הפיברומיאלגיה וכמה חולי הפיברומיאלגיה סובלים מכאבים פיזיים, קשיים תפקודיים ועוד תסמינים נלווים נוספים כמו תשישות ,כאבי ראש נימולים בידיים בפנים, הפרעות שינה ,קשיי ריכוז כאבים בחזה הפוגעים קשות באיכות החיים. כל הכאבים והקשיים האלה קיבלו משנה תוקף והומחשו לי במלוא חומרתם עוד יותר כאשר התחלתי לראיין חולות פיברומיאלגיה למחקר ,לשמוע את סיפור חייהן והבנתי כיצד כל חולה היא עולם ומלאו ואין חולה אחת דומה לאחרת.

לא זו בלבד, שהמתמודדים עם פיברומיאלגיה סובלים מהכאבים הנוראיים הם צריכים להתמודד בחזיתות נוספות עם הממסד הרפואי, המשפחה שלא תמיד מאמינה לכאבים והעייפות המיוחסים  להיפוכונדריות ועצלנות, בני הזוג החושבים שיש אולי מאהב/ מאהבת היות וליטוף הכי קטן הופך ללא נעים, החיבוק של הילד כואב  ועם לא די בכך אז גם במסגרת העבודה מייחסים את הכאבים לעצלנות או בעיה נפשית/מצב פסיכוסומטי.

היות ומומחיותי היא שיקום באמצעות פעילות גופנית הופתעתי לגלות, כי פעילות גופנית מאוד מומלצת לחולים אלו, אך הקושי בביצועה הוא עצום בשל רמת הכאבים אותם הם חווים, הגורמת לירידה בתפקוד היום יומי ובאיכות החיים ובנוסף לכך כמו שהפעילות מומלצת היא עשויה להזיק ושהיא חייבת להיות מתונה ומדורגת בהרבה מהטיפול בחולי לב.

באותו היום גמלה בי ההחלטה כי לאנשים אלו אקדיש את חיי ואעזור לצאת ממעגל הקסמים הפיזי, הנפשי והחברתי אליו נקלעו בעקבות המחלה ע"י טיפול באמצעות פעילות גופנית גופנית מתאימה ואכן כיום אני רואה ביום יום ,כי למרות הקשיים הרבים הפעילות הגופנית גם כשהיא מתונה מאוד בהתחלה משפיעה על הפחתת כאבים היכולת התיפקודית ואיכות החיים. ההתמדה לאורך זמן מביאה להטבה.

שולחת אני לכל המתמודדים בפיברומיאלגיה באשר הם חיבוק ותמיכה איתכם לאורך כל הדרך במאבקכם להכרה!
 
פיברומיאלגיה עם ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין בהעיקר הבריאות
 
שיתוף אתר פיברומיאלגיה

 
שתף חברייך באתר פיברומיאלגיה ופעילות גופנית שתף את חברייך
FacebookTwitter


לפני התחלת  כל פעילות גופנית  יש להתייעץ ברופא. אין המובא באתר זה  מהווה תחליף לייעוץ רפואי  או מקצועי אחר
כל הזכוית שמורת לד"ר ורדה ציזר קורלשטיין  2709300 - 052  varda@fibrogym.co.il
 
לייבסיטי - בניית אתרים